W momencie, gdy postanowiliśmy skorzystać z profesjonalnej pomocy agenta nieruchomości przy sprzedaży domu czy mieszkania to pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jest podpisanie umowy pośrednictwa.
W tym artykule przybliżę Wam różnicę pomiędzy umową na wyłączność, w oparciu o którą pracuję, a umową zwykłą, czyli „otwartą”.
Czym jest umowa na wyłączność?
Umowa na wyłączność zobowiązuje agenta do podjęcia wszelkich możliwych i niezbędnych działań, które doprowadzą do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.
W tym przypadku agencja nieruchomości w Warszawie ma pełną swobodę inwestowania w kampanię i strategię sprzedaży, home staging, profesjonalną sesję zdjęciową, oraz reklamę na portalach czy kampanie w social mediach. Taka umowa daje agentowi nieruchomości gwarancję, że gdy sumiennie i rzetelnie wykona swoją pracę, to otrzyma za to zasłużone wynagrodzenie. Zdecydowanie o wiele szybciej i przede wszystkim łatwiej sprzedaje się nieruchomości z tego rodzaju umową. Moim zdaniem takie umowy gwarantują sprzedającemu JAKOŚĆ i sprawia, że pośrednicy angażują się w sprzedaż nieruchomości emocjonalnie oraz finansowo.
Umowa na wyłączność pozwala agentowi nieruchomości na zamieszczenie oferty w systemach wymiany MLS i SWO. Systemy te zbierają oferty od wszystkich biur nieruchomości w danym regionie i pozwalają na swobodną wymianę informacji pomiędzy biurami.
Definicja umowy na wyłączność w kodeksie cywilnym
Sama definicja umowy na wyłączność nie została określona w przepisach KC. Jednak doprecyzowują ją dwa artykuły, które znajdziemy w kodeksie cywilnym.
Mianowicie:
Art. 550.
Jeżeli w umowie sprzedaży zastrzeżona została na rzecz kupującego wyłączność bądź w ten sposób, że sprzedawca nie będzie dostarczał rzeczy określonego rodzaju innym osobom, bądź też w ten sposób, że kupujący będzie jedynym odprzedawcą zakupionych rzeczy na oznaczonym obszarze, sprzedawca nie może w zakresie, w którym wyłączność została zastrzeżona, ani bezpośrednio, ani pośrednio zawierać umów sprzedaży, które mogłyby naruszyć wyłączność przysługującą kupującemu.
Art. 761.
§ 1.
Agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej, jeżeli do ich zawarcia doszło w wyniku jego działalności lub jeżeli zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju.
§ 2.
Jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do oznaczonej grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została bez udziału agenta zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru, agent może żądać prowizji od tej umowy. Dający zlecenie obowiązany jest w rozsądnym czasie zawiadomić agenta o zawarciu takiej umowy.
Co to jest umowa “otwarta”- zwykła?
Umowa otwarta najprościej rzecz ujmując pozwala na podpisanie umowy z wieloma biurami nieruchomości jednocześnie. W tym przypadku wynagrodzenie za sprzedaż otrzyma ten pośrednik, który znajdzie nabywcę lub wynajmie daną nieruchomość.
Dlaczego wybrałem system opierający się na umowach na wyłączność?
Uważam, że umowa na wyłączność zdecydowanie pozwala na budowanie długofalowej relacji z klientem. Klient, decydując się na współpracę ze mną w systemie umowy na wyłączność otrzymuje wsparcie w następujących zakresach:
• Przygotowanie profesjonalnej sesji fotograficznej i pełnego opisu nieruchomości,
• Sprawdzenie listy dokumentów wymaganych do sprzedaży nieruchomość, oraz pomoc w ich zorganizowaniu,
• Eksponowanie oferty na wielu portalach internetowych przez cały okres trwania umowy,
• Wprowadzenie oferty do systemów wymiany ofert pomiędzy agencjami
• Promocja nieruchomości poprzez Social Media,
• Pomoc w negocjacjach ceny i warunków sprzedaży Nieruchomości,
Jakie są zalety umowy na wyłączność z biurem nieruchomości Warszawa?
Bez wątpienia najważniejszą zaletą umowy na wyłączność jest pełne zaangażowanie pośrednika, który wie, że to od niego zależy sukces transakcji i że to on otrzyma wynagrodzenie za włożony wysiłek. Najczęściej skutkuje to uzyskaniem wyższej ceny i szybszą sprzedażą. Przekłada się również na bardziej atrakcyjne ogłoszenie oraz zwiększa jego zasięg, a co najważniejsze potencjalny kupiec będzie się kontaktował tylko z jedną osobą w sprawie transakcji.