Po co powstają agencje nieruchomości?

Po co powstają agencje nieruchomości?

Co takiego oferuje agent nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu czy w Gdańsku, że jego umiejętności stają się pożądane przez sprzedających i wynajmujących mieszkania? Kto jest najczęściej jego klientem? Dlaczego osoby decydujące się na sprzedaż mieszkań, nie robią tego samodzielnie, a korzystają z pomocy pośredników sprzedaży nieruchomości w Warszawie? To pytania, które stawia sobie wiele osób. Najwyższy czas zastanowić się zatem nad odpowiedziami.

agent nieruchomości podpisujący umowę

Nie da się ukryć, że zawód agenta sprzedaży nieruchomości przyszedł do nas z zagranicy. Wcześniej każdy sprzedawał lub wynajmował domy i mieszkania na własną rękę. Rozwój rynku deweloperskiego sprawił jednak, że w sprzedaży zaczęło pojawiać się bardzo wiele mieszkań, a właściciele nieruchomości nie mają czasu lub chęci zajmować się handlem poszczególnymi lokalami. Z tego względu, mimo że wiele osób wciąż samodzielnie sprzedaje swoje mieszkania, biura pośrednictwa nieruchomości w dużych miastach, takich jak Warszawa, radzą sobie doskonale.


To prawda, że można samodzielnie sprzedać mieszkanie. Tak jak nadal można też palić w piecu drewnem zebranym w lesie. Jednak wiele osób decyduje się na nowoczesne piece, ogrzewanie gazowe lub CO. Dlaczego? Ze względu na wygodę, oszczędność czasu a często również oszczędność pieniędzy. Biura pośrednictwa nieruchomości w mieście takim jak Warszawa mają te same zalety. Oferują swoim klientom wygodę, oszczędzają ich czas i pozwalają wygenerować optymalny zysk ze sprzedaży lub wynajmu.

Czy warto zatrudniać agencje nieruchomości?

We współczesnym świecie czas jest niezwykle cenny. Próbując samodzielnie sprzedać mieszkanie, musimy wygospodarować go całkiem sporo. Zaczynając od wyszukania miejsc, gdzie warto zamieścić ogłoszenia, poprzez odpowiadanie na zapytania, umawianie się z potencjalnymi klientami, aż po negocjacje cenowe i podpisywanie umów. Agencja nieruchomości Warszawa zrobi to szybciej, skuteczniej i bez konieczności angażowania sprzedawcy lub wynajmującego na każdym kroku. To spora pomoc, zwłaszcza w przypadku gdy właściciel jest osobą aktywną zawodowo i po prostu nie ma czasu na wszystkie te czynności.

Istotnym atutem, który stoi po stronie agencji nieruchomości, jest również zaufanie, jakim klienci darzą profesjonalistów. Wiele osób woli kupić lub wynająć mieszkanie od agencji, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że od firmy łatwiej będzie im wyegzekwować przestrzeganie wszystkich zapisanych w umowie paragrafów. Działa to zresztą w obie strony. Właściciel też może czuć się bezpieczniej, wiedząc, że pewne rzeczy, w tym również kwestie prawne, załatwi za niego pośrednik.

Dla kogo pracuje agencja nieruchomości?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się z pozoru banalna – dla właścicieli nieruchomości. Nie jest to jednak specjalnie precyzyjne określenie. Wszak nie wszyscy posiadacze domów czy mieszkań, którzy chcą je sprzedać lub wynająć, zwracają się do specjalistów od obrotu nieruchomościami. Musi więc być jeszcze coś, co charakteryzuje klientów agencji sprzedaży mieszkań.

Oczywiście istotną grupą wśród osób zwracających się o pomoc pośrednika są osoby, które zainwestowały w lokal mieszkalny i teraz chcą go sprzedać lub wynająć z zyskiem. Wiedzą oni, że dzięki profesjonalnej agencji mieszkaniowej w Warszawie osiągną maksimum korzyści przy niewielkim wkładzie własnego czasu.

Wielu klientów pośredników sprzedaży nieruchomości to osoby, które chcą po raz pierwszy sprzedać, wynająć lub zamienić własne mieszkanie. Zdarza się jednak, że do biura nieruchomości trafiają osoby, które już wcześniej próbowały samodzielnie poradzić sobie ze sprzedażą lub wynajmem mieszkania i mają złe doświadczenia. To dosyć częste, zwłaszcza że właściciele mają tendencję do zawyżania wartości własnego lokum. Sugerują się ogłoszeniami, które nie zawsze dotyczą tej samej okolicy czy nawet wielkości lub standardów domu. Agencja mieszkaniowa w takim mieście jak Warszawa na pewno będzie w stanie lepiej oszacować wartość nieruchomości. Obiektywny, niezaangażowany emocjonalnie agent nieruchomości jest w stanie na zimno przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na wartość lokalu, nie ulegając przy tym osobistym pobudkom, które często prowadzą do nieprawidłowej wyceny.

Warszawski pośrednik handlu nieruchomościami musi przede wszystkim znać lokalny rynek i jego realia. Dzięki temu może podejmować adekwatne i skuteczne działania sprzedażowe.

Dlaczego pośrednicy są bardziej skuteczni w sprzedaży nieruchomości w Warszawie?

panorama nieruchomości w Warszawie

Specyfika działania agencji handlu nieruchomościami w Warszawie i każdym innym mieście opiera się na kilku zasadach. Profesjonalnie wykształceni brokerzy nieruchomości mają więcej środków i narzędzi do prowadzenia negocjacji i zawierania korzystnych transakcji.

Podstawową kompetencją agenta nieruchomości jest sprzedaż. Umiejętność dobrego sprzedania tak specyficznego towaru, jak dom czy mieszkanie jest dosyć skomplikowana i wiąże się z wieloma czynnikami. Profesjonalista powinien sobie z tym dobrze poradzić. Żeby jednak mieć pewność, że zwracamy się do właściwego biura pośrednictwa nieruchomości, trzeba dowiedzieć się, jakie są kompetencje pracowników.

Jak działają agencje nieruchomości?

Zawód agenta nieruchomości nie jest w Polsce regulowany żadnymi obostrzeniami. Sprawia to, że na rynku pojawiają się amatorzy, który nie posiadają stosownej wiedzy na temat przepisów prawnych, specyfiki rynku czy technik sprzedaży. Żadna profesjonalna agencja mieszkaniowa w Warszawie nie pozwoli sobie na zatrudnienie takich osób bez odpowiednich kursów i szkoleń, ale zdarzają się na rynku i tacy.

Choć nie ma specjalnych studiów z obrotu nieruchomościami, ale można mówić o kierunkach bardzo pokrewnych, takich jak gospodarka przestrzenna czy choćby prawo. Absolwenci tych studiów mogą wnieść sporo dobrego do branży. Istnieją też federacje, które weryfikują kompetencje i doświadczenie firm zajmujących się obrotem nieruchomościami. Przykładem może być Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, do którego należą agencje mieszkaniowe z Warszawy. Warto zorientować się, jakie kompetencje mają pracownicy agencji, do której chcemy się zwrócić z ofertą sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Od tego zależy przecież skuteczność pośrednika, a to bezpośrednio przekłada się na korzyści dla Państwa, jako klientów biura.
Umiejętności sprzedaży, rozeznanie w rynku lokalnym i odpowiednia wiedza prawna to trzy składniki, które budują skuteczność i wiarygodność agencji nieruchomości. Trzeba pamiętać, że ta wiarygodność jest ważna również dla osoby, która będzie chciała to mieszkanie kupić lub wynająć. Renoma agenta wpływa na zaufanie klientów, warto wiec korzystać ze sprawdzonych agencji handlu i wynajmu mieszkań.

Scroll to Top