Kupno mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno mieszkania - rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno mieszkania w dużym mieście, takim jak Warszawa, to proces wymagający dokładnego przemyślenia z uwzględnieniem wielu czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja, wielkość i cena danego lokalu. Są to naczynia połączone – cena zależy zazwyczaj od lokalizacji i wielkości. Kolejną kwestią jest decyzja, czy szukać mieszkania nowego, czy jednak używanego. Z jednej strony kuszą nas deweloperzy pokazujący nowocześnie urządzone apartamenty często gotowe do zamieszkania. Z drugiej zaś jest rynek wtórny z mieszkaniami wymagającymi często pewnego nakładu pracy, ale położonymi w najbardziej atrakcyjnych rejonach miasta. Oczywiście decydująca jest tu często cena, ale wbrew pozorom nie jest to jedyne kryterium, które biorą pod uwagę kupujący. Obie opcje – zarówno mieszkanie nowe, jak i używane – mają swoje wady i zalety. Trzeba się im dokładniej przyjrzeć, zanim podejmie się decyzję.

Nowe mieszkania w Warszawie

nowe mieszkania warszawa

Rynek pierwotny, czyli taki, na którym kupuje się mieszkania nowe, ma wiele zalet, które przemawiają do wyobraźni. Przede wszystkim mamy do czynienia z nowoczesną architekturą, mieszkania są funkcjonalne, zwykle dość estetycznie zaprojektowane (choć oczywiście nie każdemu musi odpowiadać nowoczesna architektura). Nie trzeba przeprowadzać żadnych remontów – wystarczy urządzić po swojemu i zamieszkać. Nowe mieszkanie jeszcze przez wiele lat będzie utrzymywało swoją wartość. Każda agencja nieruchomości z Warszawy chętnie przyjmie zlecenie sprzedaży takiego mieszkania, ponieważ są one bardzo poszukiwane. Nowe mieszkania to również ciekawa inwestycja. Przy obecnie szybko rosnących cenach, zakup mieszkania w Warszawie i odsprzedanie go nawet po kilku miesiącach może przynieść spory zysk.

Z wyników badań ankietowych „Dziennika. Gazety Prawnej” wynika, że zwykle nieco ponad połowa mieszkańców Warszawy deklaruje, że w razie zakupu mieszkania biorą pod uwagę przede wszystkim rynek pierwotny. Jak w rzeczywistości wyglądają później ich ewentualne decyzje, tego dokładnie nie wiemy, ale faktem jest, że w stolicy sprzedaje się procentowo więcej nowych mieszkań niż w jakimkolwiek innym polskim mieście.

Ankietowani mieli możliwość wskazania kilku odpowiedzi, ale najczęściej twierdzili, że rynek pierwotny kusi ich przede wszystkim tym, że w nowym mieszkaniu będą pierwszymi właścicielami (38%). Ważny był też wspomniany już brak konieczności remontowania mieszkania (35%). W przypadku nowych mieszkań można było je urządzić od podstaw, bez konieczności poprawiania jakichś detali i demontowania przeróbek poprzednich właścicieli (33%). Wskazywano też na estetykę i nowoczesność budynków (28%). Na dalszych miejscach listy uplasowały się takie aspekty jak nowoczesna infrastruktura czy właśnie łatwość sprzedania mieszkania.

Kupno używanego mieszkania w Warszawie

rynek wtórny nieruchomości Warszawa

Przeglądając oferty, które prezentują nam agenci nieruchomości z Warszawy, widzimy duży wybór bardzo różnych lokali. Na rynek wtórny każdego dnia trafiają kolejne mieszkania. Poszukiwanie tego właściwego, spełniającego wszystkie wymagania klienta często przypomina wyprawę na łowy. Zwłaszcza że upatrzone mieszkanie trzeba jak najszybciej ”zaklepać” np. podpisując umowę przedwstępną. Inaczej istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś szybko sprzątnie nam je sprzed nosa.

Choć nie prowadzono dokładnych badań dotyczących preferencji osób kupujących mieszkania na rynku wtórnym, pośrednicy nieruchomości z Warszawy podkreślają, że w większości przypadków dominującym aspektem pozostaje cena. Koszt 1 metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym będzie niższy, co oznacza, że dla jednych będzie to szansa na większe mieszkanie, dla innych zaś w ogóle możliwość nabycia jakiegoś lokum na własność.

Często ważnym argumentem za zakupem mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie jest ich lokalizacja. Większość nowych inwestycji mieszkaniowych dotyczy dzielnic, które są oddalone od centrum Warszawy, tymczasem mieszkania używane można kupić praktycznie wszędzie. Jeżeli więc centralna lokalizacja jest dla kogoś decydującym aspektem, to większy wybór zawsze będzie miał na rynku wtórnym. Często są to budynki, które mają swoją historię, co dodaje smaczku takiemu zakupowi.

Zaletą mieszkań używanych jest rozbudowana infrastruktura miejska. Tam, gdzie już od dawna mieszkają ludzie, nie brakuje szkół, sklepów, aptek, przychodni i węzłów komunikacyjnych pozwalających na sprawne poruszanie się po mieście. Na nowych osiedlach mieszkańcy muszą czekać na takie udogodnienia czasem nawet po kilkanaście lat. Paradoksalnie najlepiej pod względem infrastruktury urządzone są tzw. blokowiska. Ponieważ podczas ich projektowania dbano o to, by mieszkańcy mieli zapewnione na miejscu warunki mieszkalne, które w pełni zaspokoiłyby ich potrzeby.

Oferty, które mają w swoich katalogach agenci nieruchomości z Warszawy to często mieszkania przygotowane do sprzedaży. Oznacza to, że w wielu z nich przeprowadzono podstawowe naprawy, odświeżono je i sprawiono, by prezentowały się przyzwoicie. Nie ma więc zazwyczaj obaw o to, że remonty, których tak bali się ankietowani „Dziennika. Gazety Prawnej”, pochłoną tak dużo pieniędzy.

Niełatwy wybór mieszkania

Stojąc przed wyborem mieszkania, trzeba sobie zadać przede wszystkim pytanie: które z poruszonych powyżej problemów wydają się nam najistotniejsze. Jeżeli decydujące są tylko kwestie finansowe – decyzja jest prosta, najwięcej możliwości zaoferuje nam rynek wtórny. Wystarczy zatem poszukać odpowiedniego pośrednika nieruchomości w Warszawie i umówić się na spotkanie. Na pewno będzie on w stanie wskazać jakiś ciekawe oferty.

Jeżeli jednak inne aspekty wydają się dominować, sprawa robi się delikatniejsza i bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji trzeba po prostu zgromadzić sobie kilka czy kilkanaście ofert i przejrzeć je na spokojnie. Zawsze można też udać się do biura sprzedaży mieszkań w Warszawie, przedstawić swoje oczekiwania i zapoznać się z ofertą bardziej spersonalizowaną. Ograniczy to czas potrzebny na szczegółowe przeglądanie ofert.

Nie ulega jednak wątpliwości, że zakup mieszkania nie jest decyzją, którą podejmuje się w kilka minut, choć zdarzają się i takie historie. Dotyczą one jednak raczej jednostkowych przypadków. Większość kupujących musi zastanowić się trochę dłużej nad zakupem, który wiąże się z tak dużym wydatkiem. Wciąż jednak warto pamiętać o tym, że mieszkania z rynku wtórnego potrafią szybko zniknąć. Dlatego w mieście takim jak Warszawa agenci nieruchomości muszą stale trzymać ręką na pulsie, a kupujący nie mają nieograniczonego czasu na zastanawianie się.

Można odnieść wrażenie, że wokół mieszkań z rynku wtórnego narosło trochę mitów, które nie wytrzymują kontaktu z rzeczywistością. Używane mieszkania często mają nowe instalacje, termoizolację i wymienione okna. Nierzadko sprzedawane są po remontach. Obawy dotyczące starego budownictwa nietrudno rozwiać pokazując niedoróbki w nowych budynkach, które są często naprawiane miesiącami. Agencje nieruchomości w Warszawie dbają o to, by sprzedawane za ich pośrednictwem mieszkania nie posiadały wad prawnych i nadawały się do szybkiego zamieszkania. Na pewno więc nie ma się pod tym względem czego obawiać, jeżeli rozważamy rynek wtórny.

Scroll to Top